Informacja całodobowa: 607 561 183

Koźle: 77 482 92 59, Kędzierzyn: 77 483 21 65

-Kremacja zwłok


 Jak przebiega kremacja zwłok ?  Zakład Pogrzebowy KORA

 

Kremacja zwłok, czyli ich  spopielenie przed pochówkiem, staje się w większości krajów, także w Polsce, coraz bardziej popularną praktyką. Częściej decydują się na to rodziny osób zmarłych, a najczęściej jest to zgodne z ostatnią wolą samego zmarłego. Pod wieloma względami ten rodzaj pochówku przewyższa swoimi zaletami pogrzeb tradycyjny. Kiedy jednak przychodzi czas podjęcia tej trudnej decyzji, wielu z nas może się zastanawiać: jak właściwie krok po kroku przebiega kremacja zwłok ? Pragniemy dziś rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

                   Kremacja zwłok – formalności.

Zanim dojdzie do kremacji zwłok, rodzina musi dopełnić pewnych formalności. Konieczne jest przedstawienie w zakładzie pogrzebowym niezbędnych dokumentów – odpisu aktu zgonu oraz zezwolenia zmarłego na spopielenie zwłok lub samodzielne podpisanie takiego zezwolenia w imieniu osoby zmarłej. Konieczne jest także podjęcie decyzji o rodzaju trumny, w której odbędzie się kremacja. Tutaj wybór może dotyczyć jedynie materiałów w 100 % ekologicznych, ponieważ trumna także musi zostać spalona. Dlatego  jest to najczęściej trumna drewniana nielakierowana i bez metalowych elementów lub tak zwana ekologiczna (np. tekturowa lub wiklinowa). Rodzina musi także wybrać urnę, w której po skremowaniu zostaną umieszczone prochy. Urny te są  zróżnicowane pod względem ceny i estetyki, a także materiału, z jakiego są wykonane: spotyka się urny drewniane, metalowe, ceramiczne bądź granitowe.

                     Proces kremacji krok po kroku.

Wiele osób pogrążonych w żałobie pragnie dokładnie wiedzieć, co będzie się działo z ciałem ukochanej zmarłej osoby po śmierci.

 

Dlatego – Zakład Pogrzebowy KORA

przykłada ogromną wagę do  tego, aby wszystkie czynności związane z kremacją i pochówkiem odbywały się w atmosferze całkowitego poszanowania dla osoby zmarłej oraz jej rodziny. Zanim jednak ciało zmarłego trafi do krematorium, osoby najbliższe maja ostania okazje by się z nim pożegnać. Wówczas ciało eksponowane jest w otwartej trumnie umieszczonej na eleganckim sarkofagu, a rodzina i bliscy mogą spędzić z nim ostatnie osobiste chwile/ W trakcie samej kremacji bliscy często mogą skorzystać z kaplicy lub sali ceremonialnej, by pomodlić  się  za zmarłego, wspominać go czy obejrzeć wspólne zdjęcia. Sama kremacja trwa zwykle około dwóch godzin i dzieli się na kilka etapów. Najpierw ciało jest oczywiście odpowiednio przygotowane do całego procesu – ubierane w specjalny ubiór lub całun. Następnie trumna z ciałem wprowadzana jest do specjalnego pieca kremacyjnego do temperatury 700-1200 stopni Celsjusza, gdzie pod wpływem bardzo gorącego powietrza zwłoki są spopielane. Należy w tym miejscu zaznaczyć że  jednocześnie możliwe jet spalenie tylko jednej trumny i jednego ciała. Cały proces jest kontrolowany przez specjalny program komputerowy, aby w komorze panowały najlepsze do kremacji warunki. Po spaleniu ciała następuje proces wychładzanie popiołu. Gdy prochy są już ostudzone, zostają umieszczone w specjalnym worku uniemożliwiającym rozsypanie i opisanym danymi osobowymi osoby skremowanej, a następnie wkłada się je do wybranej przez rodzinę urny. Następnie urna jest przekazywana w ręce bliskich wraz że świadczeniem kremacji . Jest ona szczelnie zamknięta i jej ponowne otwarcie jest niemożliwe. Po zakończonym procesie   kremacji przychodzi czas na pogrzeb, czyli uroczyste złożenie urny w grobie lub kolumbarium. Poza tą różnicą że zamiast trumny chowamy urnę, cały pogrzeb odbywa się tak samo jak tradycyjny. Zależnie od wybranego przez rodzinę obrządku odbywa się msza święta  lub przemówienie okolicznościowe na cmentarzu, a następnie rodzina przyjmuje kondolencje od przybyłych  żałobników.

Choć wiele osób sceptyczne podchodzi  do tematu kremacji, być może po zapoznaniu się z dokładnymi procedurami ten stosunek się zmieni. Tak naprawdę. Cena takiego pochówku jest niższa niż  tradycyjny, jest on bardziej przyjazny środowisku  a także w razie konieczności o wiele  łatwiejszy jest transport skremowanych prochów niż całego ciała. Urna zajmuje też o wiele mniej miejsca niż tradycyjna trumna, co daje możliwość pochowania większej ilości członków jednej rodziny we wspólnym grobie.

 

Info. Całodobowa tel. 607 561 183

 

47-200  Kędzierzyn-Koźle

ul. Judyma 4a

tel. 774832165

 

47-200 Kędzierzyn-Koźle

ul. Racławicka 6

tel. 774829259

 

                               

www.zakladpogrzebowykedzierzynkozle.pl

www.zakladpogrzebowykedzierzn.pl

                                               www.zakladpogrzebowykora.pl
                                         www.zakladpogrzebowykozle.p
l
                                                    www.zakladpogrzebowykora.pl