Informacja całodobowa: 607 561 183

Koźle: 77 482 92 59, Kędzierzyn: 77 483 21 65

stop


 




Po śmierci bliskiej osoby na rodzinie zmarłego spada obowiązek zorganizowania pogrzebu, który polega na złożeniu ciała do mogiły. Każda religia ma własne zasady dotyczące tego, jak ta ceremonia ma się odbywać.

Sam pogrzeb zmarłego jest obowiązkowy i ten obowiązek, ciąży na najbliższych. Jeżeli nieboszczyk nie miał rodziny, to za pochówek odpowiada gmina, do której przynależał zmarły. Nie ma więc możliwości, aby ciało nie zostało pochowane lub spalone.

 

Pogrzeb katolicki to ceremonia religijna mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie zmarłego. Odbywa się w kościele , a ci, którzy przychodzą, to zazwyczaj bliscy lub osoby znające nieboszczyka osobiście.

 

Pogrzeb odbywa się zazwyczaj w trzech etapach:

·wystawienie ciała w kaplicy;

·msza święta;

·pochówek na cmentarzu.

Przyjmuje się, że msza odbywa się w parafii zmarłego, choć o tym decyduje przede wszystkim rodzina. Najbliżsi zmarłego przygotowują wieniec pogrzebowy oraz wiązanki, które układa się przy grobie podczas składania zwłok do grobu. Obrzędy religijne nawet w kościele katolickim bywają różne. Na wsiach często odbywa się pochód pogrzebowy, w którym uczestniczy rodzina zmarłego oraz inne osoby, które pojawiły się na uroczystości pogrzebowej. Sama ceremonia pogrzebowa obejmuje szereg obrządków, takich jak kropienie trumny wodą święconą i opalanie kadzidłem. Oczywiście nie może zabraknąć uroczystego psalmu oraz wszystkich elementów ostatniego pożegnania, związanego z mszą pogrzebową.

Kapłan lub członek duchowieństwa będzie czytał fragmenty z pism świętych, grana jest muzyka, odmawiane są modlitwy, a trumna jest często otwierana, by pożegnać się po raz ostatni.

Kolejną częścią pogrzebu katolickiego jest ostatnia droga zmarłego. Kondukt żałobny podąża za specjalnym samochodem, w którym znajduje się trumna lub urna. Po dotarciu na cmentarz odbywa się pochówek prowadzony przez kapłana. Później następuje opuszczenie trumny, złożenie wiązanek oraz zniczy.

Organizacja pogrzebu nie jest praktycznie możliwa do przeprowadzenia samodzielnie. Dlatego na rynku funkcjonują firmy funeralne. Zajmują się one przede wszystkim transportem oraz przygotowaniem zwłok do pochówku. Wiele z nich oferuje również usługi kamieniarskie. Dzięki temu w jednym miejscu można zarazem zorganizować pogrzeb oraz zamówić pomnik.

Zakład Pogrzebowy KORA oferuje profesjonalną organizację pochówków  w Kędzierzynie-Kożlu i okolicach , a także na życzenie rodziny w każdej miejscowości w Polsce.  Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami (www.zakladpogrzebowykedzierzyn.pl  tel.774832165, www.zkladpogrzebowykozle.pl tel. 774829256).

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne. Telefon całodobowy 607 561 183.

 Jakie formalności załatwi za klienta firma pogrzebowa ?

Jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się zlecić kompleksową organizację pochówku zakładowi pogrzebowemu, jest chęć zdjęcia sobie z barków licznych i nieprzyjemnych obowiązków z tym związanych. W chwili śmierci bliskiej osoby trudno jest zebrać myśli, a tym bardziej zająć się przygotowaniami do ostatniego pożegnania. W tym wszystkim wyręczy nas wybrany wcześniej zakład pogrzebowy. Warto natomiast wiedzieć, że zakres usług świadczonych przez profesjonalne zakłady dalece wykracza poza samą organizację pogrzebu .  Firma pogrzebowa zaoferuje również pomoc w załatwieniu różnego rodzaju formalności, które w tym trudnym dla pogrążonej w żałobie rodziny byłyby bardzo uciążliwe i bolesne.   

 

Akt zgonu i dalsze formalności

Ten dokument wydaje Urząd Stanu Cywilnego, a w jego uzyskaniu rodzinę może wyręczyć wynajęty zakład pogrzebowy. Aby było to możliwe, należy udać się do biura zakładu z kartą zgonu, dowodem osobistym zmarłego, dokumentem poświadczającym, że zmarły był ubezpieczony (może to być np. ostatni odcinek emerytury) oraz mieć przy sobie własny dowód osobisty. Pracownik zakładu sporządzi na tej podstawie pełnomocnictwo, po którego podpisaniu można już mieć pewność, że resztą formalności zajmie się firma pogrzebowa.

W taki sposób rodzina oszczędza sobie chodzenia po urzędach, umawiania się na spotkanie z proboszczem lub cywilnym zarządcą cmentarza,   może w spokoju przeżywać żałobę, przekazać smutną nowinę dalszej rodzinie i znajomym oraz skupić się na ustaleniu szczegółów dotyczących formy pochówku ,  wyborze trumny lub urny, wiązanek pogrzebowych, oprawy muzycznej.  W tym oczywiście także pomogą pracownicy zakładu pogrzebowego.

W ramach udzielonego pełnomocnictwa zakład pogrzebowy  zajmie się również wszelkimi formalnościami w parafii zmarłego (jeśli planowany jest pogrzeb wyznaniowy) oraz na cmentarzu. Zarezerwuje terminy, przygotuje miejsce spoczynku. Dodatkowo można zlecić zakładowi pogrzebowemu rozwieszenie klepsydr.

Zasiłek pogrzebowy

Wypłatą zasiłku pogrzebowego zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kwota zasiłku wynosi 4000 złotych i – o czym nie każdy wie – może on zostać wypłacony nie tylko rodzinie. Zasiłek pogrzebowy przysługuje temu, kto pokrył koszty pochówku i może to udokumentować.

Coraz częściej pieniądze trafiają bezpośrednio do zakładu pogrzebowego, który kompleksowo odpowiada za organizację uroczystości i na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez klientów wystąpił o to świadczenie do ZUS. Ewentualna dopłata jest już rozliczana z rodziną zmarłego.

 

Zakład pogrzebowy KORA ( www.zakladpogrzebowykora.pl) jest do Państwa dyspozycji w załatwieniu wskazanych wyżej formalności. Tel. całodobowy 607 561 183.

Pomagamy w wyborze rodzaju pogrzebu. Forma pochówku.

 Nie wszyscy z góry wiedzą, jak chcą zostać pochowani, dlatego rodzina odpowiedzialna za zorganizowanie pogrzebu często jest w przysłowiowej kropce. Zakład pogrzebowy KORA (www.zakladpogrzebowykora.pl) ma wieloletnie doświadczenie w organizacji pogrzebów. Omówimy więc teraz wybór formy pochówku

 

Zacznijmy od bezsprzecznie najpopularniejszej w naszym kraju formy pochówku. Pogrzeb katolicki to wciąż oczywisty wybór dla większości Polaków . Pomimo  spadającej liczby wiernych, a szczególnie osób praktykujących, nadal przeciętnemu Polakowi trudno jest sobie wyobrazić pochowanie np. rodzica bez asysty duchownego Kościoła katolickiego.

Pochówek katolicki wymaga oczywiście odpowiedniej oprawy, w tym uczestnictwa księdza. Poprzedza go msza żałobna, często także czuwanie modlitewne w kaplicy. Ksiądz towarzyszy ciału zmarłego w ostatniej drodze na miejsce spoczynku i daje sygnał do złożenia ciała lub prochów do grobu.

Pamiętajmy, że chcąc zlecić organizację pochówku katolickiego, należy zacząć od wizyty w parafii, aby uzgodnić z księdzem wszystkie szczegóły uroczystości.

 

Pochówek świecki różni się od katolickiego tym, że przewodniczy mu nie osoba duchowna, ale Mistrz Ceremonii. Nie ma tutaj oczywiście dewocjonaliów, modlitw, mszy świętej etc. Pomimo tego pochówek świecki jak najbardziej ma godny, podniosły charakter. To dobra propozycja dla osób, które nie praktykują wiary katolickiej lub po prostu nie chcą religijnej oprawy uroczystości. Pogrzeb odbędzie się wówczas na cmentarzu komunalnym (bądź parafialnym, jeśli w danej miejscowości nie ma świeckiej nekropolii).

 

Pochówek tradycyjny czyli klasyczne złożenie ciała umieszczonego w trumnie w grobie ziemnym lub ewentualnie w grobowcu rodzinnym. Jest to najpopularniejsza forma pochówku w Polsce, wbrew pozorom wybierana nie tylko przez osoby starsze, ale również przedstawicieli młodszego pokolenia.

Pochówek tradycyjny ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że bliscy mogą do samego końca żegnać się z ciałem ukochanej osoby, co często jest kluczowym argumentem przemawiającym właśnie za takim pogrzebem. Gdy w grę wchodzą emocje, to trudno jest opierać się tylko na pobudkach praktycznych i racjonalnych.

Nie jest również prawdą, że w przypadku pogrzebu tradycyjnego konieczne jest wystawienie ciała na widok publiczny. Coraz więcej osób z tego rezygnuje, żegnając się z ciałem jeszcze przed rozpoczęciem właściwej uroczystości pogrzebowej (np. mszy świętej).

Jeszcze jedną forma pochówku jest pochówek kremacyjny. Do niedawna na kremację decydowało się stosunkowo niewiele osób. Sytuacja zmieniła się w momencie, gdy Kościół katolicki autorytetem papieża oficjalnie potwierdził zgodę na spopielanie ciała wiernego po śmierci.

Obecnie  około połowę pogrzebów poprzedza kremacja zwłok. Jest to na pewno rozwiązanie godne rozważenia, ponieważ pochówek kremacyjny ma kilka niezaprzeczalnych zalet:

·     urna jest nieco tańsza niż trumna,

·     możliwość umieszczenia urny z prochami w kolumbarium, co oszczędza dużo miejsca na mocno już przepełnionych cmentarzach,

·     pochówek kremacyjny, zdaniem wielu osób, jest bardziej estetyczny i wywołuje mniej negatywnych emocji,

·     ekologiczny charakter pochówku.

Sądzimy, że pochówki kremacyjne już wkrótce zaczną dominować w naszym kraju. Wynika to przede wszystkim z ograniczonej ilości miejsca na nekropoliach, rosnących kosztów wykupu kwatery i organizacji pogrzebu oraz większej dostępności kolumbariów.                                                                                               Mogą Państwo liczyć na profesjonalne wsparcie pracowników zakładu pogrzebowego KORA (www.zakladpogrzebowykedzierzynkozle.pl)   w wyborze rodzaju pogrzebu.

 Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami naszego zakładu pogrzebowego , mieszczącymi się:

 

47-200  Kędzierzyn-Koźle

ul. Judyma 4a

tel. 774832165

www.zakladpogrzebowykedzierzyn.pl

 

47-200 Kędzierzyn-Koźle

ul. Racławicka 6

tel. 774829259

www.zakladpogrzebowykozle.pl

 

Z usług zakładu pogrzebowego  KORA mogą skorzystać także klienci spoza Kędzierzyna-Koźle.

 

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne